W środę 10 stycznia, gościliśmy w naszej szkole pana Krzysztofa Góreckiego i jego Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. Uczniowie wzięli udział w fascynującej podróży do czasów Polski szlacheckiej, rządzonej przez Jagiellonów. Były to czasy, kiedy Rzeczypospolita zajmowała ogromny obszar, rozpościerający się niemal od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. A w szeregach naszej armii królowała najlepsza na świecie i najpiękniejsza kawaleria - €“niepokonana husaria. Aktorzy gniewskiego Teatru Historycznego, poza rysem historycznym epoki, szczególnie interesująco przedstawili zagadnienia dotyczące kultury sarmackiej. Uczniowie mieli okazję poznać elementy stroju szlacheckiego, zrozumieć różnice między polską szablą a cudzoziemskim rapierem czy szpadą. Dużo uwagi poświęcono również uzbrojeniu kawalerii oraz piechoty a perłą w koronie była demonstracja pięknego stroju polskiego husarza. Sceny walk, a także możliwość obejrzenia replik szlacheckich strojów i broni były dla uczniów sporym przeżyciem. Barwny i dowcipny wykład na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.